de Pura Sangre

chovatelská stanice britských koček krémové barvy


Informace - plemeno britská krátkosrstá


PŮVOD :
Původ tohoto plemene sahá až na přelom 19. a 20. století, kdy chovatelé v Anglii začali křížit své domácí kočky s perskými. Snažili se totiž o dosažení plemene, které je mohutné, ale krátkosrsté. Kočky, které se podobným způsobem chovaly na evropské pevnině, zpočátku spadaly pod tzv. evropskou krákosrstou kočku. Později i tyto kočky dostaly název a plemenný standard jako britské krátkosrsté.

POPIS :
Britská krátkosrstá kočka je středně velká až velká svalnatá kočka, se širokým hrudníkem, dobře osvaleným hřbetem a plecemi, krátkými a zavalitými končetinami se silnými, kulatými tlapkami a silným, poměrně krátkým ocasem ze zakulacenou špičkou. Hlavu mají kulatou a masivní, se širokou lebkou a silnou bradou, krátkým, širokým a u kořene lehce prohnutým nosem bez stopu, krátkýma, široce nasazenýma a lehce zakulacenýma ušima. Oči mají velké, kulaté, široce otevřené v barvě oranžové až měděné, u stříbrných koček se dává přednost barvě zelené. Krk mají krátký a silný. Jejich srst je krátká, hustá, nepřiléhající, s dobře vyvinutou podsadou. Jednotlivá plemena se od sebe liší především barvou srsti. Celkově musí budit dojem hezké a harmonické kočky.

VADY :
Vysoko nasazené uši, slabá brada, šikmé oči, pinč, slabý ocas ukončený do špičky nebo zálomek (který vyřazuje zvířata z chovu), dlouhý ocas, bílé fleky (u jednobarevných zvířat)

HMOTNOST :
4-8 kg

SRST :
Je krátká, hustá, nepřiléhající, s dobře vyvinutou podsadou ( srst musí být tzv. "křupavá") Všechny známé barvy, prokvétající, mramorové, skvrnité, dvoubarevné, lebkové a jiných variant, dýmové (kouřové), činčilové. Klasickou barvou je modrá. Dlouhou dobu se modré zbarvení v USA přičítalo jen představitelům britských krátkosrstých koček.

HLAVA :
Kulatá a masivní se silnou bradou.

NOS :
Krátký, široký, bez stopu, lehce prohnutý.

UŠI :
Krátké, široce nasazené, lehce zakulacené.

OČI :
Velké, kulaté, široce otevřené. Široce posazené, kulaté. Barva očí připomíná různé odstíny mědi a zlata.

TĚLO :
Je středně velké, až velké svalnaté, se širokým hrudníkem, dobře osvalené, krk mají krátký a silný.

OCAS :
Silný, krátký se zakulacenou špičkou.

NOHY :
Silné, krátké, zavalité se zakulacenými tlapkami.

CHARAKTER :
Britská kočka je známa pro svou vyrovnanou, klidnou a milou povahu. Je přátelská a přítulná. Někdy dlouhé hodiny prospí, jindy si hraje s různými hračkami. Také se však velmi ráda nechává hladit. Přestože je velmi milá a jemná, je to osobnost a nenechá si všechno líbit. Pokud s něčím nesouhlasí, dá to ihned najevo. Britská kočka dobře vychází s ostatními kočkami, dokonce často i se psy. Protože je to kočka dobromyslná, hodí se i do domácnosti, kde jsou děti.

PÉČE :
Srst britské kočky není náročná na ošetřování, pouze ji občas prokartáčujeme. Uši kočce kontrolujeme každý den, a pokud je potřeba, tak opatrně vyčistíme smotkem na špejli (nejlépe trochu namočeným v dětském olejíčku). Drápky se stříhají nebo zaštipují kleštičkami.

CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ :
GCCF, FIFé, CFA, TICA.
informace z www.kotatko.net


Kopírování mého textu a foto možné jen se souhlasem


Kontakt

Nikola Arcanidu, DiS.
621 00 Brno
Česká republika

GSM: +420 776 559 889
Tel:    +420 530 310 676

email de Pura Sangre fb de Pura Sangre youtube de Pura Sangre

de Pura Sangre

Specializujeme se na chov krátkosrstých britských koček krémové barvy.

Stanice de Pura Sangre,CZ je od roku 2007 registrována ve FIFe - významné mezinárodní společnosti sdružující chovatele koček.

Copyright © de Pura Sangre| chovatelská stanice britských koček krémové barvy