de Pura Sangre

chovatelská stanice britských koček krémové barvy


Informace - plemeno britská krátkosrstá


PŮVOD :
Původ tohoto plemene sahá až na přelom 19. a 20. století, kdy chovatelé v Anglii začali křížit své domácí kočky s perskými. Snažili se totiž o dosažení plemene, které je mohutné, ale krátkosrsté. Kočky, které se podobným způsobem chovaly na evropské pevnině, zpočátku spadaly pod tzv. evropskou krákosrstou kočku. Později i tyto kočky dostaly název a plemenný standard jako britské krátkosrsté.

POPIS :
Britská krátkosrstá kočka je středně velká až velká svalnatá kočka, se širokým hrudníkem, dobře osvaleným hřbetem a plecemi, krátkými a zavalitými končetinami se silnými, kulatými tlapkami a silným, poměrně krátkým ocasem ze zakulacenou špičkou. Hlavu mají kulatou a masivní, se širokou lebkou a silnou bradou, krátkým, širokým a u kořene lehce prohnutým nosem bez stopu, krátkýma, široce nasazenýma a lehce zakulacenýma ušima. Oči mají velké, kulaté, široce otevřené v barvě oranžové až měděné, u stříbrných koček se dává přednost barvě zelené. Krk mají krátký a silný. Jejich srst je krátká, hustá, nepřiléhající, s dobře vyvinutou podsadou. Jednotlivá plemena se od sebe liší především barvou srsti. Celkově musí budit dojem hezké a harmonické kočky.

VADY :
Vysoko nasazené uši, slabá brada, šikmé oči, pinč, slabý ocas ukončený do špičky nebo zálomek (který vyřazuje zvířata z chovu), dlouhý ocas, bílé fleky (u jednobarevných zvířat)

HMOTNOST :
4-8 kg

SRST :
Je krátká, hustá, nepřiléhající, s dobře vyvinutou podsadou ( srst musí být tzv. "křupavá") Všechny známé barvy, prokvétající, mramorové, skvrnité, dvoubarevné, lebkové a jiných variant, dýmové (kouřové), činčilové. Klasickou barvou je modrá. Dlouhou dobu se modré zbarvení v USA přičítalo jen představitelům britských krátkosrstých koček.

HLAVA :
Kulatá a masivní se silnou bradou.

NOS :
Krátký, široký, bez stopu, lehce prohnutý.

UŠI :
Krátké, široce nasazené, lehce zakulacené.

OČI :
Velké, kulaté, široce otevřené. Široce posazené, kulaté. Barva očí připomíná různé odstíny mědi a zlata.

TĚLO :
Je středně velké, až velké svalnaté, se širokým hrudníkem, dobře osvalené, krk mají krátký a silný.

OCAS :
Silný, krátký se zakulacenou špičkou.

NOHY :
Silné, krátké, zavalité se zakulacenými tlapkami.

CHARAKTER :
Britská kočka je známa pro svou vyrovnanou, klidnou a milou povahu. Je přátelská a přítulná. Někdy dlouhé hodiny prospí, jindy si hraje s různými hračkami. Také se však velmi ráda nechává hladit. Přestože je velmi milá a jemná, je to osobnost a nenechá si všechno líbit. Pokud s něčím nesouhlasí, dá to ihned najevo. Britská kočka dobře vychází s ostatními kočkami, dokonce často i se psy. Protože je to kočka dobromyslná, hodí se i do domácnosti, kde jsou děti.

PÉČE :
Srst britské kočky není náročná na ošetřování, pouze ji občas prokartáčujeme. Uši kočce kontrolujeme každý den, a pokud je potřeba, tak opatrně vyčistíme smotkem na špejli (nejlépe trochu namočeným v dětském olejíčku). Drápky se stříhají nebo zaštipují kleštičkami.

CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ :
GCCF, FIFé, CFA, TICA.
informace z www.kotatko.net


Kopírování mého textu a foto možné jen se souhlasem


Kontakt

Nikola Arcanidu, DiS.
621 00 Brno
Česká republika

GSM: +420 776 559 889
Tel:    +420 530 310 676

email de Pura Sangre fb de Pura Sangre youtube de Pura Sangre

de Pura Sangre

Specializujeme se na chov krátkosrstých i dlouhosrstých britských koček krémové barvy s krevní skupinou A.

Stanice de Pura Sangre,CZ je od roku 2007 registrována ve FIFe - významné mezinárodní společnosti sdružující chovatele koček.

Copyright © de Pura Sangre| chovatelská stanice britských koček krémové barvy