de Pura Sangre

chovatelská stanice britských koček krémové barvy


Informace o chovu - cena


Proč čistokrevné kotě s PP tolik stojí

Kotě s průkazem původu je čistokrevné zvíře, v našem případě kotě plemene britská kočka. Proč chtějí chovatelé za čistokrevné kotě tolik tisíc? Diví se většinou situace neznalí zájemci. Obecně vzato se do ceny promítnou tři věci : náklady, které chovatel s chovem kotěte měl, volný čas, ve kterém se mu věnoval a v neposlední řadě je to celková částka, na kolik si kotěte cení (i když v tomto případě se spíše jedná o cenu citového vztahu.)
K rozepsání nákladů v chovu jsem se rozhodla proto, že chci vysvětlit lidem, jenž nemají ponětí, co chov z finančního hlediska obnáší, proč se koťátko nabízí za tolik a tolik...

NÁKLADY S CHOVEM

Chovatel platí za veterinární péči svých zvířat, za krmivo, stelivo, výstavy, krytí a další. Veterinární péčí se rozumí nejen běžná pravidelná očkování, ale i nadstandardní vakcinace, testy na různé nemoci aj.
Kvalitní krmivo (my kupujeme Royal Canin a Hill´s - jedny z nejdražších krmiv)
Testy kočičích rodičů na nemoci FeLV a FIV, každý cca 700 Kč a očkování ( 3 vakcíny: 1. v den testu, 2. po 3 týdnech a 3. za rok) celkem 1800,- protože samotný test nestačí. Potom každý rok jedno přeočkování.
Krytí - chovatel za něj platí (pokud nemá svého kocoura ) když nechá nakrýt kočku jinde. V průměru se cena za krytí u nás pohybuje mezi 2000- 8000Kč jednorázově nebo cca 1000 Kč za 1 kotě, a samozřejmě se násobí počtem narozených koťat. V zahraničí bývají ceny za krytí podstatně vyšší, obecně od 10000 Kč a více. Nic zvláštního není ani poplatek 500Euro za krytí kocourem na Slovensku. Kočku musí chovatel na krytí ke kocourovi přivést a zase ji po pár dnech odvézt, takže je třeba započítat i výdaje za benzín.
Veterinární kontroly a ošetření v době březosti, obzvláště pokud kočka má v graviditě potíže, stojí nemalé peníze (vlastní zkušenost).
Vystavení průkazu původu pro jedno kotě na Plemenné knize stojí 150 Kč.
Za odčervení a kompletní očkování koťat kvalitní vakcínou dáte cca 1500 Kč za jedno kotě.
Mikročip a Pet Passport cca 700-800 Kč za jedno kotě.
Chovatelé dají taky nemalé peníze za svá chovná zvířata (rodiče koťátka, které kupujete), zejména, pokud jej přivezou ze zahraničí.
Potřeby pro kočky a koťata, které potřebují - misky, záchodky, stelivo, hračky, škrabadla, ale i ty, které nutně nepotřebují, ale chcete jim je dopřát, protože chcete, aby se u vás měly kočky dobře...

VOLNÝ ČAS, KTERÝ KOTĚTI VĚNUJEME

A co všechno dělá (měl by dělat) chovatel ve svém volném čase: studuje standard svého plemene, vzdělává se v genetice, a musí znát i linie svého plemene, aby mohl vybírat kvalitní jedince ke spáření. Ve volném čase se účastní také spousty výstav, u nás i v zahraničí. A samozřejmě každý den se věnuje zvířátkům, dává jim najíst, stará se o čištění záchodu, musí se s nimi i mazlit a hrát si s nimi, protože spokojená povaha kočky je stejně důležitá jako její zdraví. Spokojená a hravá koťátka lépe snášejí přesun do nového domova, socializaci s novými členy a neztrácejí chuť k jídlu.
Výstavy - pokud se jich chovatel účastní často, tak je to nejspíš finančně nejnáročnější položka. Chovatel platí poplatek, tzv. klecné, v průměru kolem 600 Kč za den a kočku. Do nákladů je zapotřebí započítat i cestovné a ubytování. Výstavy nejsou pro chovnost kočky třeba, ale je dobré když se chovatel, zejména začínající, výstav účastní.

NA KOLIK SI KOTĚ CENÍME

Pro každého chovatele jsou ta jeho koťata nejkrásnější. Má určitou představu, jakou má jeho kotě cenu a je ovlivňován i současnou nabídkou a poptávkou .
Někdy se stane, že se narodí koťata, která nemusí být až zas tak typová. I ona mají nárok na průkaz původu a majitel je prodá za cenu nižší, než obvykle, na mazlíka. Důvod k takovému prodeji může být v drobné vadě, která nijak nebrání koťátku v jeho spokojeném životě, ale znemožňuje mu stát se chovným zvířetem. Kotě v takovém případě dostává na svůj PP razítko NEVHODNÉ K CHOVU a žádoucí ( někdy spíše nezbytné) je nechat koťátko ve vhodném věku kastrovat a zabránit tak množení konkrétní vady, pro kterou bylo z chovu vyloučeno.
Chovatel většinou velkou část svých koťat prodá právě na mazlíka, za nižší cenu, a do chovu jde jen malá část koťat.

UŠETŘÍME KOUPÍ KOTĚTE BEZ PP?

Přesto všechno je spousta lidí, kteří nemají o chovatelství přehled, cena za nabízené kotě s PP se jim zdá být vysoká a snaží se ušetřit koupí koťátka bez průkazu původu. Že to většinou není dobrá volba, se můžete dočíst např. i na stránce 10let fungující chov. stanice z Prahy - Z Lužinek. Ve většině případů totiž koťátka bez průkazu původu nebývají ani očkovaná základními vakcínami, natož pak odčervená, jejich kočičí maminky mohou být vysíleny četnými porody a koťátka se tak rodí slabá a se špatným zdravím. Koťátka bývají prodána ve věku kolem 8 týdnů, což je pro ně velice rizikové s přihlédnutím ke zdraví i psychice. Často se dočtete, že takové kotě vyžadovalo další veterinární péči, jež se nakonec spolu s "nízkou" cenou za kotě vyrovnala ceně čistokrevného kotěte. A pokud opravdu toužíte po konkrétním plemeni, průkaz původu je v tomto případě zárukou. Nečistokrevná koťátka se s každou generací víc podobají kočce domácí a úplně se zde ztrácí ten standard, o něž se chovatelé po generace snaží.
Pokud máte zájem o koťátko a nehledáte konkrétní plemeno, udělejte radost těm, co jsou opuštěná v útulku. Tato jsou totiž pod veterinárním dohledem a zadarmo nebo za malý příspěvek pro útulek.
A dostáváme se na závěr. Zisk z prodeje koťat nikdy nepokryje náklady, které chovatel s chovem má. Obecně vzato, chovatelská stanice je vždy finančně ztrátová. To ale pro opravdového chovatele, který na peníze nehledí, není žádná tragédie, protože jeho skutečným cílem je šlechtění. Správný chovatel chce zachovat, ale hlavně zvýšit kvalitu plemene, které si k chovu vybral. Jeho cílem je zlepšit typ, kvalitu barvy, a vše, kterým se dané plemeno vyznačuje. Bohužel se vyskytují i takoví lidé, kteří kazí dobré jméno slušným chovatelům. Přála bych vám, aby jste se setkávali jen s těmi solidními, kteří vám nešoupnou kotě do ruky jen co mu vyskládáte na ruku peníze, ale s lidmi, kteří vám zároveň se spokojeným a umazleným koťátkem předají kupní smlouvu, koťátku do začátku jídlo a věci, na které je zvyklé a spoustu rad do budoucna. S chovateli, kteří budou mít upřímný zájem dozvědět se, jak kotě vyrůstá a jak se mu u vás daří, a nebudou se zdráhat vám poradit, kdykoliv je o to požádáte.

 Nikola Arcanidu


Kopírování mého textu a foto možné jen se souhlasem


Kontakt

Nikola Arcanidu, DiS.
621 00 Brno
Česká republika

GSM: +420 776 559 889
Tel:    +420 530 310 676

email de Pura Sangre fb de Pura Sangre youtube de Pura Sangre

de Pura Sangre

Specializujeme se na chov krátkosrstých i dlouhosrstých britských koček krémové barvy s krevní skupinou A.

Stanice de Pura Sangre,CZ je od roku 2007 registrována ve FIFe - významné mezinárodní společnosti sdružující chovatele koček.

Copyright © de Pura Sangre| chovatelská stanice britských koček krémové barvy