de Pura Sangre

chovatelská stanice britských koček krémové barvy


Informace o chovu - cena


Proč čistokrevné kotě s PP tolik stojí

Kotě s průkazem původu je čistokrevné zvíře, v našem případě kotě plemene britská kočka. Proč chtějí chovatelé za čistokrevné kotě tolik tisíc? Diví se většinou situace neznalí zájemci. Obecně vzato se do ceny promítnou tři věci : náklady, které chovatel s chovem kotěte měl, volný čas, ve kterém se mu věnoval a v neposlední řadě je to celková částka, na kolik si kotěte cení (i když v tomto případě se spíše jedná o cenu citového vztahu.)
K rozepsání nákladů v chovu jsem se rozhodla proto, že chci vysvětlit lidem, jenž nemají ponětí, co chov z finančního hlediska obnáší, proč se koťátko nabízí za tolik a tolik...

NÁKLADY S CHOVEM

Chovatel platí za veterinární péči svých zvířat, za krmivo, stelivo, výstavy, krytí a další. Veterinární péčí se rozumí nejen běžná pravidelná očkování, ale i nadstandardní vakcinace, testy na různé nemoci aj.
Kvalitní krmivo (my kupujeme Royal Canin a Hill´s - jedny z nejdražších krmiv)
Testy kočičích rodičů na nemoci FeLV a FIV, bakteriální infekce (mycoplasma felis, streptococcus canis, chlamydophila felis apod), vyšetření HCM každý druhý rok, PKD, genetické testy apod.
Krytí - chovatel za něj platí (pokud nemá svého kocoura ) když nechá nakrýt kočku jinde. V průměru se cena za krytí u nás pohybuje mezi 2 000- 8 000Kč jednorázově nebo cca 2 000 Kč za 1 kotě, a samozřejmě se násobí počtem narozených koťat. V zahraničí bývají ceny za krytí podstatně vyšší, obecně od 10 000 Kč a více. Nic zvláštního není ani poplatek 500 Euro za krytí kocourem na Slovensku. Kočku musí chovatel na krytí ke kocourovi přivést a zase ji po pár dnech odvézt, takže je třeba započítat i výdaje za pohonné hmoty.
Veterinární kontroly a ošetření v době březosti, obzvláště pokud kočka má v graviditě potíže, stojí nemalé peníze (vlastní zkušenost).
Vystavení průkazu původu pro jedno kotě na Plemenné knize stojí 150 Kč.
Za odčervení a kompletní očkování koťat kvalitní vakcínou dáte cca 1 500 Kč za jedno kotě.
Mikročip a Pet Passport cca 700-800 Kč za jedno kotě.
Chovatelé dají taky nemalé peníze za pořízení svých chovných zvířat (rodiče koťátka, které kupujete), zejména, pokud jej přivezou ze zahraničí.
Potřeby pro kočky a koťata, které potřebují - misky, záchodky, stelivo, hračky, škrabadla, ale i ty, které nutně nepotřebují, ale chcete jim je dopřát, protože chcete, aby se u vás měly kočky dobře...

VOLNÝ ČAS, KTERÝ KOTĚTI VĚNUJEME

A co všechno dělá (měl by dělat) chovatel ve svém volném čase: studuje standard svého plemene, vzdělává se v genetice, a musí znát i linie svého plemene, aby mohl vybírat kvalitní jedince ke spáření. Ve volném čase se účastní také spousty výstav, u nás i v zahraničí. A samozřejmě každý den se věnuje zvířátkům, dává jim najíst, stará se o čištění záchodu, musí se s nimi i mazlit a hrát si s nimi, protože spokojená povaha kočky je stejně důležitá jako její zdraví. Spokojená a hravá koťátka lépe snášejí přesun do nového domova, socializaci s novými členy a neztrácejí chuť k jídlu.
Výstavy - pokud se jich chovatel účastní často, tak je to nejspíš finančně nejnáročnější položka. Chovatel platí poplatek, tzv. klecné, v průměru kolem 600 Kč za den a kočku. Do nákladů je zapotřebí započítat i cestovné a ubytování. Výstavy nejsou pro chovnost kočky třeba, ale je dobré když se chovatel, zejména začínající, výstav účastní.

NA KOLIK SI KOTĚ CENÍME

Pro každého chovatele jsou ta jeho koťata nejkrásnější. Má určitou představu, jakou má jeho kotě cenu a je ovlivňován i současnou nabídkou a poptávkou .
Někdy se stane, že se narodí koťata, která nemusí být až zas tak typová. I ona mají nárok na průkaz původu a majitel je prodá za cenu nižší, než obvykle, na mazlíka. Důvod k takovému prodeji může být v drobné vadě, která nijak nebrání koťátku v jeho spokojeném životě, ale znemožňuje mu stát se chovným zvířetem. Kotě v takovém případě dostává na svůj PP razítko NEVHODNÉ K CHOVU a žádoucí ( někdy spíše nezbytné) je nechat koťátko ve vhodném věku kastrovat a zabránit tak množení konkrétní vady, pro kterou bylo z chovu vyloučeno.
Chovatel většinou velkou část svých koťat prodá právě na mazlíka, za nižší cenu, a do chovu jde jen malá část koťat.

CENA ZA MAZLÍKA Z NAŠÍ STANICE

Kompletní cena za kocourka z naší stanice na mazlíka je 17 tis Kč
Kompletní cena za kočičku z naší stanice na mazlíka je 18 tis Kč

Výše uvedená cena obsahuje :
- rezervační smlouvu
- fakturu na rezervační poplatek
- fakturu na doplatek kupní ceny
- kupní smlouvu
- pravidelné zasílání fotografií a videí
- vypálené CD s fotkami a videi od narození
- vymazlené, přátelské kotě
- označení mikročipem
- 2x očkování
- 3x odčervení
- EU pas
- originál PP
- výbavu do nového domova pro první dny
- a samozřejmě kastraci

U kočiček je kupní cena vyšší z důvodu vyšší ceny operace.

Jsem OSVČ. Platby za koupi kotěte mi zasílají klienti na účet u Fio banky, který samozřejmě zveřejňuji každý rok finanční správě v době podání daňového přiznání ke kontrole.

Cena kotěte do chovu je vždy individuální.

 Nikola Arcanidu


Kopírování mého textu a foto možné jen se souhlasem


Kontakt

Nikola Arcanidu, DiS.
621 00 Brno
Česká republika

Tel: +420 776 666 247

email de Pura Sangre fb de Pura Sangre youtube de Pura Sangre

de Pura Sangre

Specializujeme se na chov krátkosrstých britských koček krémové barvy.

Stanice de Pura Sangre,CZ je od roku 2007 registrována ve FIFe - významné mezinárodní společnosti sdružující chovatele koček.

Copyright © de Pura Sangre| chovatelská stanice britských koček krémové barvy