de Pura Sangre

chovatelská stanice britských koček krémové barvy


Informace o chovu


RADY - NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU KOTĚTE DO CHOVU

Rozhodla jsem se ve stručnosti popsat zájemcům kotěte na chov, podle čeho vybírat, a na co se zaměřit, aby "nenaletěli" a nebyli pak v budoucnu zklamaní.
Protože málo který začátečník má to štěstí, že narazí na slušného chovatele, kterému nejde jen o to kotě prodat za každou cenu, i do chovu, byť typové není. A taky proto, že většinou začátečníci neví, na co se zaměřit.
Moje rady, ikdyž určitě ne celistvé a dokonalé, se vztahují na výběr britského kotěte do chovu.

CHOVATELSKÝ CÍL

Chovatel - začátečník - by si měl především uvědomit, chovu jakých barev se chce věnovat. Bude nešťastné řešení, když si pořídí stříbřité mramorované kotě se zelenýma očima (laicky tzv. Whiskas) a k němu pak pořídí např. krémového plnobarevného partnera s oranžovýma očima na páření. Kdybych si já měla, jako začátečník, v této době pořizovat kotě na chov, porozhlédla bych se po internetu a na výstavách a hledala chovatele barvy, pro kterou jsem se rozhodla. Kontaktovala bych je a nechala bych si poradit. Ne každý je ovšem ochotný poradit, já se s tím setkala na začátku také a proto chci být naopak vstřícná všem, kteří mají zájem se něco dozvědět. Obětujte čas hledáním informací na internetu a studováním standardu plemene, pro které jste se rozhodli a tím předejdete zklamání, které může nastat. Budete pak připraveni, když Vám někdo bude do chovu nabízet netypové koťátko.

RODOKMEN, ZDRAVÍ RODIČŮ

Důležité je zjistit si zdraví chovu. Rodiče koťátka, které si plánujete pořídit, by měli být testováni na přenosné a dědičné nemoci - naprosto samozřejmými jsou testy na FeLV, FIV, dále by měli mít testy na PKD a HCM. Protože nejsou ale tyto testy z hlediska chovu v ČR povinné, ve skutečnosti je nevyšetřují všichni chovatelé. Chtějte vidět výsledky vyšetření těchto nemocí. V případě nejasností se poraďte s nějakým zkušeným chovatelem. Obecně je přínosem, pokud s Vámi může do chovatelské stanice, kde chcete kotě pořídit, zajít někdo zkušený a nebo Vám aspoň poradit.
Najděte si na internetu (chce to čas a kolikrát nenajdete vše) předky a zhodnoťte je z hlediska typu i zdraví. Když jsem např. kotě hledala já, vypracovala jsem si v počítači tabulku, do které jsem si nalezené předky vkládala, k nim pak nalezené testy a zda jsou negativní, či pozitivní a to mě hodně ovlivnilo při výběru kotěte - typ a zdraví předků.

SOLIDNOST CHOVATELE

Chovatel, u kterého poptáváte kotě, by měl být sdílný a slušný. Pokud informace, které potřebujete znát, nemá na stránkách, nebo stránky nemá, měl by Vám vše vysvětlit. Osobně, emailem nebo po telefonu. Slušný chovatel si od Vás vezme zálohu na kotě jen v případě, že si je jist, že pro Vás vhodné kotě má. Slušný chovatel Vám zálohu vrátí, jestliže zjistí, že se kotě nevyvíjí podle představ a nebo po vzájemné dohodě nabídne kotě z dalšího či jiného spojení. Vyplatí se čekat. Na kvalitní koťátka se čeká měsíce, i roky. Být uspěchaný se v tomto případě nevyplácí. Radím také neunáhlit se a nekupovat kotě jiné barvy, než pro kterou jste se rozhodli, jen proto, že momentálně takové dotázaný chovatel nemá. Zase radím, čekat, nebo poptávat jinde. Při poptávání kotěte na chovatele lépe působí, když se mu představíte a nastíníte mu, v jakých podmínkách bude kotě žít. Slušného chovatele to totiž zajímá. Neptejte se jako první na cenu. Upřímně říkám, že cena koťat do chovu je vyšší a bývá ovlivněna rodokmenem, podmínkami, ve kterých vyrůstalo apod. Navíc, pokud jste se rozhodli, že si pořídíte kotě do chovu, s vyšší cenou počítáte.
Slušný chovatel by Vám měl, pokud nemáte možnost kotě prohlédnout (vzdálenost mezi Vámi je velká, jste momentálně nemocný, apod) posílat fotografie. Já fotografie, nebo videa posílám zájemcům každý týden. Při uhrazení zálohy si nechte potvrdit, že záloha byla složena na právě Vámi vybrané kotě, příp. se domluvte na nějakém označení kotěte jako prevenci záměny (toto je důležité v případě jednobarevného vrhu a většího počtu stejného pohlaví). My dáváme koťátkům různobarevné gumičky, koťata čipujeme a při odběru kontroluji čtečkou čipů, aby nemohlo dojít k záměně kotěte.
Pokud v době, kdy je sjednaný odběr kotěte, přijedete a zjistíte, že skutečnost je jiná než na fotkách, podmínky v domácnosti Vám nevyhovují (plaché kotě, příznak nemoci, špína, smrad, neúplná očkování,apod), raději nechejte propadnout zálohu, než aby jste měli později litovat. Kotě musí být vyrovnané, zvědavé, hravé. Musí mít platná očkování v očkovacím průkaze (my dáváme všem koťátkům EU pas a čipujeme všechny, i mazlíčky), a kotě musí být min. 3x odčervené.

BRITSKÉ KOTĚ

Nastudujte si standard plemene a nenechte si namluvit věci, které v něm nejsou.

TYP
Typovost koťátek určuji ve věku 3-4 týdnů. V tomto věku se rýsuje, jak bude vypadat kotě v dospělosti. Tento věk je pro mě důležitý pro posuzování kotěte žádaného na chov. Nelekejte se, pokud typové kotě ve věku 3 týdnů, poroste později ve věku několika měsíců do neatraktivního hubeňoura, je to věkem, kotě se dostává do období růstu, ale v dospělosti bude opět typové. Kvalitní koťata si typovost včetně stavby těla drží celou dobu vývoje.
Britská koťátka mají být cobby, na krátkých nohách. Dívejte se, jak vypadají rodiče. Rozhodně nemůžete očekávat, že z rodičů, kteří mají štíhlé dlouhé nohy, se narodí zavalité kotě. A ani tomu nevěřte.

SRST
Nenechte se chovatelem přesvědčit, že řídká srst zhoustne, nebo několika centimetrová srst se zkrátí apod... Ano, kotě má tzv. kotěcí srst, ale jsou to jen nepatrně delší, většinou o pár tonů tmavší chloupky, které brzy vypadají. Jestliže je srst několikacentimetrová, nečekejte, že přelíná v krátkou... Srst britské kočky má být krátká, nepřiléhavá, hustá a "křupavá", na pohmat jakoby šustí. Málokteré kotě má odmalička tvrdší srst. Mění se s věkem. Vyloženě měkká srst, která je příjemná na dotek a připomíná hlazení plyšové hračky, je nežádoucí.
Vámi zvolené koťátko, pokud je plnobarevné, může mít slabý ghostmarking. Je to přirozená věc, daná přírodou. Mláďata v přírodě se rodí "maskovaná", aby nebyla tak snadnou kořistí pro predátory. Jakmile dorostou věku, kdy jsou schopna se o sebe postarat, maskování v podobě kresby apod, většinou vymizí. Samozřejmě nemůžeme zaměňovat ghostmarking s kresbou skutečnou. Kresbové kotě poznáte podle - světlé brady, výrazně světle olemovaných očí, výrazného M nad očima a otisku palce. Ze dvou plnobarevných rodičů nemůže vzejít kresbové kotě. Naopak, ze spojení dvou kresbových rodičů se může narodit plnobarevné kotě s téměř čistou barvou kožíšku, nebo minimálním ghostmarking.
Chlup má být zbarvený po celé délce rovnoměrně - od kořínku ke konečku, barvu srsti zjistíte rozhrnutím chloupků.

HLAVA
Kulatý tvar, plné tváře, silná brada. Hlava má sedět na silném krku. Ouška by měla být posazena daleko od sebe, na boku hlavy, ne na hlavě tzv. "vysoko posazené uši". Uši mají být malé, dokulata zakončené. Tam, kde není kulatá hlava od malička, chybí tváře, chybí brada, nejspíš nebudou ani v dospělosti.
Nos má být krátký, ale ne jako u EXO kočky.
Na hlavě si také velice cením zakulaceného čela. Nelíbí se mi kočky, které mají ploché - placaté čelo. Koťátko by mělo mít čelo dokulata.

OKO
Oko britské kočky má být podle standardu kulaté, otevřené. Celkový výraz kočky dotváří velikost a posazení očí. Více se líbí kočky s velkýma očima daleko od sebe, které je mají otevřené a vypadají, jakoby měly oči "vypleštěné". Barva oka : Podle zkušenosti pana Reijerse a také mých, je nejslibnější barva u kotěte do hněda (oříškova), která se věkem (během několika měsíců) změní v překrásnou oranžovou. Ukázka vývoje původně hnědé barvy oka. Oranžové oči měla Rionka samozřejmě dřív, jen jsem ji vyfotila včera pro ukázku. Taková barva oka pak vydrží. Nelekejte se tedy, pokud Vaše kotě má hnědou barvu, bude v dospělosti krásná. Bohužel se Vám ale může stát, že takovou barvu oka někteří posuzovatelé zkritizují - jsou to většinou posuzovatelé, kteří kočky nechovají...
Oko se začíná zbarvovat vždy od středu ke krajům, někdy vývoj trvá dlouho, jako např. u našeho Jacka, ale výsledek stojí za to, kastrát má teď, ve věku 3,5 let překrásné měděné oko.
Proto se také nelekejte, když Vaše koťátko ve věku 3 měsíců ještě nemá hotovou barvu oka, ale jen uprostřed. To je z hlediska vývoje vpořádku.
Zelený kroužek kolem panenky uvnitř oka, které má být oranžové, není vpořádku, barva nebude oranžová, ale spíš jantarová a zelená uvnitř nejspíš přetrvá.

KONČETINY A TLAPKY
Britské kotě má mít končetiny krátké, silné, dobře osvalené, tlapky zakulacené.

OCAS
Podle standardu má být krátký, silný a dokulata zakončený. Samozřejmě bez zálomku.

POVAHA
Velice důležitá věc ! Povaha se dědí.

KONTROLA PŘI ODBĚRU

Kotě si od chovatele můžete odvézt nejdříve ve 3 měsících.
Kotě musí být v den předání zdravé a musí mít platná očkování a být odčerveno. Slušný chovatel Vám případnou nemoc či změnu kondice kotěte oznámí a domluví s Vámi náhradní termín převzetí.
Někteří chovatelé Vám kotě na chov předají již načipované. My čipujeme koťátka i na mazlíčky.

CO ZKONTROLOVAT
Neostýchejte se koťátko si pořádně prohlédnout a "ošahat". Zaměřte se především na :
- srst - musí být čistá, bez příměsi šupinek či parazitů. (pozor, kotě může mít blechy !)
- oči - musí být čisté, bez výtoku a zarudnutí
- ocásek - musí být rovný, bez zálomku
- tlamičku - kotě nesmí mít předkus ani podkus. Obojí jsou vady. Pokud si přebíráte kotě starší, kolem 5měsíců, můžete si všimnout, že dásně jsou lehce zarudlé a nebo že chybí zoubky - v tomto věku kotě přezubuje. Rozhodně nesmí kotěti z tlamičky zapáchat.
- zkontrolujte, zda kotě nemá kýlu
- u kocourků zkontrolujte jemnými pohyby, zda mají obě varlata sestouplá v šourku, ve věku 3 měsíců by je měli tam už mít.

 Nikola Arcanidu


Kopírování mého textu a foto možné jen se souhlasem


Kontakt

Nikola Arcanidu, DiS.
621 00 Brno
Česká republika

GSM: +420 776 559 889
Tel:    +420 530 310 676

email de Pura Sangre fb de Pura Sangre youtube de Pura Sangre

de Pura Sangre

Specializujeme se na chov krátkosrstých britských koček krémové barvy.

Stanice de Pura Sangre,CZ je od roku 2007 registrována ve FIFe - významné mezinárodní společnosti sdružující chovatele koček.

Copyright © de Pura Sangre| chovatelská stanice britských koček krémové barvy