de Pura Sangre

chovatelská stanice britských koček krémové barvy


Informace pro zájemce


Péče o kočku

Kromě Vaší lásky a péče potřebuje kočka následující :
* misku na vodu a misku na jídlo
* škrabadlo - odpočívadlo a pár hraček
* kočičí WC a do něj stelivo

Jinak je kočka zvíře nenáročné. Narozdíl od psa, jež je fixovaný na svého pána, je kočka tvor závislý na prostředí, proto nemá ráda časté stěhování. Pokud nemusíte, nepřesunujte ji na chatu, ke známým a podobně. Pokud jí zajistíte vodu, krmení a záchod, bude spokojenější u vás doma, kde je zvyklá a má své koutky.

Co tedy potřebujete :

Misky na vodu i jídlo používáme zvlášť. Každý den vymýváme a plníme čerstvou vodou. I krmení je lepší dávat po částech, aby se nevytratila vůně. Krmení, které leží několik hodin v misce není tak lákavé jako právě nasypané - sypání ze sáčku přiláká zvědavé čičinky a žerou s větším zájmem. Kotěti dáváme 4-5x denně a dospělá kočka by měla mít 2 denní dávky.

Syrové maso kočkám dáváme jako doplněk, ne jako hlavní krmení. Granulovaná krmiva jsou dnes natolik kvalitní a vyvážená strava, která obsahuje vše potřebné narozdíl od syrového, ve kterém je jen bílkovina a jež postrádá vitamíny. Granule navíc kontrolují hodnotu pH, takže brání vzniku kamínků, posilují imunitu a pro trávicí systém jsou přidáním obilných zrn a rýže lehce stravitelné. Zlepšují i stav srsti. Doporučujeme Royal Canin, Hills a Purina Proplan, těmi také krmíme. Naše kočky milují konzervičky ShinyCat od Gimpetu, a to v jakémkoliv chuťovém provedení. Tyto konzervy jim dopřáváme několikrát týdně, v době gravidity a laktace každý den.... Z mléčných výrobků dostávají tvarohové a smetanové výrobky jako např. Pribináček (Bobík apod), občas trochu neředěné Tatry (Piknik v tubě). To jim moc chutná a rozkošně nad talířkem mlaskají. Někdy dostanou měkký sýr (ale pozor - tavené sýry obsahují hodně soli).
Syrové maso krájím na kostičky a dám do sáčků na mrazák. Je třeba ho přemrazit (nízkou teplotou zbavíte maso případných parazitů) a po 2-3 dnech je možno jej, po vyjmutí a rozmražení na pokojovou teplotu, podávat kočkám.
No a pak tu máme různé laskominy a vitamíny. Pastu Malt Soft paste podáváme proti tvorbě trichobezoárů. Dále jim kupujeme sýrovou mastu, různé tablety, polštářky a vitamíny, vše od Gimpetu. Milují také kočičí salámy a tyčinky.
Nepodáváme syrové vepřové, tučné, kůži a žádné kosti. Kočky by neměly dostávat ani vnitřnosti (játra např. způsobují průjem), žádné šunky (spoustu soli) a uzeniny obecně. Občas lze podávat srdce, svalovinu a žaludek.

Škrabadlo mají kočky skoro v každé místnosti našeho bytu, různých velikostí, od malých pro koťátka až po do stropu sahající několikapatrová odpočívadla. Pokud se Vám stane, že kočka se Vámi vybranému a koupenému, či Vámi vyrobenému škrabadlu bude vyhýbat a nebude ho chtít používat, zkuste ji nalákat použitím spreje ze Šanty kočičí. Stačí nastříkat a úspěch by se měl dostavit. Naše kočky milují hračky se Šantou kočičí, doslova si je otírají o hlavičku a čumáček. Ale také je pravda, že tato bylinka nepůsobí na všechny kočky.
Samozřejmě se pro kočku stane odpočívadlem cokoliv ve Vašem bytě či domě, zpravidla to bývá pohovka nebo postel.

Každá kočka, malá i velká si ráda hraje. Pokud kočce nedovolíte "objevovat" vaše věci, kupte jí vlastní hračku. Pozor však na peříčka. Časem zjistíte, že prázdná rulička od toaletního papíru a jiné obyčejné věci z vaší domácnosti jsou kolikrát pro čičinku zajímavější a vás to nic nestojí. Naše kočky milují šustivé věci.

Kočičí záchod jsme na základě předešlých zkušeností (první kočičku jsem měla doma před 11ti roky) koupili uzavřený - se dvířky a filtrem. Musím se přiznat, kolikrát nepoznám, že kočka vykonala velkou potřebu a zjistím to až při čištění. Filtr působí skvěle. Důležité je vybrat do záchodu dobré stelivo. Dobrým mám na mysli, aby hrudkovalo ihned, když se číča vymočí a nerozpadalo se na lopatce. Nejlepší se nám jeví Biocat´s (Compact Fresh nebo Fresh). Skvěle hrudkuje, většinou tekutinu zachytí na povrchu - nesteče na dno, a decentně voní. Dále doporučujeme Zverlit.

Několikrát měsíčně kočky kartáčujeme, není to z povinnosti, prostě to baví obě strany. Používáme středně velký kovový "kočičí" hřeben. Drápky zastřihujeme 1x za 7-10dní, k tomu používáme kleštičky na drápky.

Bydlíme v přízemí a naše kočky nechodí ven. Ale často si dopřávají koukání a sledování venkovního dění u otevřeného okna, protože máme sítě proti hmyzu. Tím apeluji na budoucí majitele kočky, aby si zajistili okna i balkony, protože znám případ vypadnuvšího kocoura ze 4.patra. A tím se dostáváme k nebezpečím, která na kočky a koťata v bytě čekají......

Pozor na věci, které můžou koťátka spolknout a rozkousat : drobné hračky, gumy a gumičky, některé rostliny, igelitové sáčky... Věci, které se dají shodit : ubrusy (nepoužíváme), květináče, vázy, sklo a pod. Pokud máte oblíbené vázičky, svíčky či jinou dekoraci, raději je umístěte za skleněná dvířka vitríny a nenechávejte volně na policích. Já mám obrovské štěstí, že moje kočky jsou vůči volně položeným věcem a květináčům imunní, ale koťátka jsou holt koťátka. Nikdy nenechejte kočku samotnou v místnosti, kde hoří svíčka nebo je zapnutá žehlička. Kočky se také velice rády schovávají a tak v nestřeženém okamžiku skočí do otevřené skříně nebo pračky. Obojí už máme za sebou. Otevřené nesmíte nechat ani dveře, jinak vám můžou utéct ven. Pozor na el. zásuvky - my používáme i kvůli dětem ochranné záklopky. Nebezpečí číhá i všude tam, kde může kočka něco vypít nebo sežrat (jed na hlodavce, čistící prostředky apod). Co se jídla týče, připomínám ještě, že se nesmí podávat strava ani horká ani ledová.

Samozřejmě budete s kočičkou chodit k veterináři. Pokud bude zdravá, tak to bude jen párkrát do roka, na pravidelné roční očkování, ev. odčervení a nebo na kontroly. Je dobré najít si lékaře, který má i rentgen a operační sál. Na cestování k lékaři a jinam si pořiďte přepravku. Na výběr je dnes z různých materiálů, barev a velikostí.

Zákazy. Kočka musí vědět, co se Vám nelíbí. Většinou se snažíme o kontakt s věcí, kterou má zakázanou, jako prevence. Naše kočky nesmí např. na kuchyňskou linku, kuchyňský a konferenční stůl. U počítačového stolu jsou často a já to beru jako příjemnou společnost. K zakazování nepoužívám žádné předměty jako noviny nebo spreje a kárám je slovně. Sami si určíte, jestli budete říkat "ne", "nesmí", "fuj", "kšc" nebo něco jiného. Naše kočky prostě "nesmí !".
Slovo, zlý kukuč v obličeji a kočka pochopí...

Minimálně jednou za rok se stane, že budete muset na delší dobu opustit domov (dovolená, nemoc, služební cesta..). Svou kočku nebo kočky nechejte, pokud je to možné, raději doma a zajistěte někoho, kdo k vám bude chodit se starat o jejich krmení a záchod, nebo se k vám po dobu vaší nepřítomnosti nastěhuje. Je to pro ně rozhodně lepší, než je stresovat přesunem do cizího prostředí. Nemáte-li tuto možnost, existují i hotely pro kočky nebo hlídací agentura. V hotelu se zajímejte o druh ubytování a veškeré podmínky a hlavně si ubytování zařiďte dopředu.

Pokud pracujete dlouho do večera, pořiďte si rovnou dvě koťátka, budou si spolu hrát, zabaví se a vy nebudete mít tak velké výčitky svědomí, že svou kočku necháváte doma dlouho samotnou. Pořídíte-li si kotě k již dospělé kočce, můžete počítat s tím, že seznamování a zvykání ze strany starší nebude jednoduché.

Za veškerou péči vám kočka dává najevo svou náklonnost předením a mazlením. Je to kouzelná a velká osobnost. Když nechce, nepřinutíte ji. Kočky mají schopnost člověku snížit krevní tlak, uklidnit jeho psychiku.....přirozená kočičí energie se používá při léčbě, říká se tomu Felinoterapie. My máme takovou léčbu doma každý den.....

 Nikola Arcanidu


Kopírování mého textu a foto možné jen se souhlasem


Kontakt

Nikola Arcanidu, DiS.
621 00 Brno
Česká republika

Tel: +420 776 666 247

email de Pura Sangre fb de Pura Sangre youtube de Pura Sangre

de Pura Sangre

Specializujeme se na chov krátkosrstých britských koček krémové barvy.

Stanice de Pura Sangre,CZ je od roku 2007 registrována ve FIFe - významné mezinárodní společnosti sdružující chovatele koček.

Copyright © de Pura Sangre| chovatelská stanice britských koček krémové barvy